TRİGLİSERİD YÜKSEKLİĞİ

2009-04-01 17:46:00


Normal trigliserid seviyesi 150 mgr/dl.’nin altındadır. 150-200 mgr/dl. arasındaki değerler hafif, 200 mgr/dl.nin üzerindeki değerler yüksek, 500 mgr/dl.’nin üzeri ise çok yüksek trigliserid seviyesi olarak kabul edilir. 200 mgr/dl. üzerindeki kişilerin damar tıkanıklığına bağlı felç geçirme riski % 30 artar. Trigliserid seviyesinin HDL kolesterole oranı çok önemlidir. Eğer daha önce kan yağlarını ölçtürdüyseniz hemen çıkarıp bakın. Trigliserid seviyenizi HDL iyi kolesterol seviyenize bölün, oran 2’nin altında ise sonuç normal demektir. Oran 2’nin üzerindeyse aşağıdaki uyarılarıma kulak verin.

Bazı hastaların trigliserid yüksekliğini yedikleri yağlı yemeklere bağladığını biliyorum. Halbuki trigliserid yüksekliği, kolesterolden farklı olarak yediğimiz et ve yağdan ziyade şeker, patates, pirinç, nişasta, un gibi yiyeceklere (karbonhidrat grubu) bağlıdır. Trigliserid seviyesinin kolesterolden bir farkı da çok değişken olmasıdır. Kolesterolünüzü düşürmek için günlerce, bazen birkaç ay süreyle diyet yapmanız gerekirken trigliserid seviyesi-genetik bir yükseklik yoksa-iyi bir diyetle birkaç günde normale inebilir. Bu nedenle trigliserid seviyesini ölçtürürken bir gece önce alkol almadığınızdan, ağır bir yemek veya tatlı yemediğinizden emin olun.

 
İşte yağ seviyenizi düşürmek için dikkat etmeniz gereken 10 konu

İsterseniz yaşam tarzınızı ve beslenme şeklinizi değiştirerek trigliserid seviyenizi düşürebilirsiniz

1- KarbonhİdratlI yiyeceklerden, özellikle şekerden uzak durun. Her türlü tatlıyı, şeker ihtiva eden içecekleri, başta kola olmak üzere gazlı içecekleri hatta meyve suyunu bile kesin.

2- ZayIflayIn ve normal kilonuza inin.

3- Margarİnden uzak durun, yemeklerinizde zeytinyağı kullanın.

4- Sebze ve meyve tüketiminizi artırın.

5- Alkol alımınızı sınırlayın. Az miktarda alkol bile trigliserid seviyesini yükseltebilir.

6- Her gün bir adet Omega-3 kapsülü alın.

7- HazIr bisküiler, patates cipsleri, patates kızartmalarına dokunmayın.

8- Trigliserid seviyeniz yeteri kadar düşmezse mantı, pilav, hamur işleri, börekler ve hatta ekmek tüketimini bile azaltmanız gerekebilir.

9- Günde yarım saatten fazla spor yapın.

10- Yukardakİ önlemleri almanıza rağmen Trigliserid seviyeniz hâlâ yüksek olabilir. 100 insanın yaklaşık yirmisinde genetik olarak yağ metabolizması iyi çalışmaz. çalışmalar trigliserid yüksekliğinden APOA5 geninin sorumlu olduğunu göstermektedir. Bu nedenle diyet yapmanıza rağmen trigliserid seviyeniz 500’ün üzerinde ise ilaç tedavisi için doktorunuza müracaat etmenizde yarar var.

1584
0
0
Yorum Yaz