Çörekotu gerçekten zayıflatırmı

2009-03-25 16:58:00

ÇÖREK OTU Nigella sativ

 

Peygamberimiz (s.a.v.) ‘’Çörek otuna devam edin.ZiraAllah onda ölüm hariç her derde şifa halk etmiştir’’buyurmuştur.

Çörek otunun bir defada kullanılma miktarı1,5-2 gr.(1 kahve kaşığı) bir günde kullanılma miktarı ise (bir çorba kaşığı)6-7 gr.kadardır.

*Çörek otu balla karıştırılır ve sabah akşam aç karnına 1 tatlı kaşığı yutulur.Büyüklere,küçüklere,hastalara ve sağlıklılara iyi gelir.

*Her gün çiğneyerek yutulan 3-5 gr çörek otu ağız kokusunu giderir.

*30 gr öğütülmüş çörek otu 200 gr. Zeytinyağı ile karıştırılır.7 gün beklettikten sonra süzülür ve hergün 20-30 gr.içilir,yemek üzerine veyasoslara katılarak kullanılır.Bu yağla ağrıyan eklemlere masaj yapılır,cilt bozukluklarına ve problemli saçlara sürülür.

 

Baş ağrısını ve baş dönmesini kesmek için:

* saçlara ve kafa derisine çörekotu yağı sürmek saçı çabuk bitirir ve beyazlaşmasını geciktirir baş ağrısı, migren ve baş dönmesini giderir.Kulağa çörekotu yağı damlatmak kulağı temizler.

* Taze öğütülmüş çörekotu koklamak baş ağrısını keser.

* Çörek otu ince yeni öğütülmüş toz halinde buruna çakilirse  kemik ve burun tıkanıklıklarını açar.

 

Sara hastalığına:

 

* Sara hastalığında çörekotundan tütsü yapılır,taze öğütülmüş çörek otu burna çekilir.Çörekotu yağı kafa derisine sürülür ve kulağa damlatılır.

 

Sedef,vitiligo ve mantar hastalığına:

 

*Sirkeyle macunu sedef hastalığına,mantar,sivilce,ve sihil hastalığına iyi gelir.

* İnce öğütülerek yaraya serpmek yarayı iyileştirir,ince öğütülerek yemek ve bağsura sürmek basuru iyileştirir.

* Ekmek hamuruna karıştırmak ekmeğin hazmını kolaylaştırır.

* Çiğneyerek yemek mide ve bağırsak gazlarını söker,bağırsaklardaki ve karaciğerlerdeki kurtları ve yabancı mikropları öldürür.

 

 

Yüz felcine:

 

* Çörekotu akşam sirkede ıslatılır ve sabaha kadar bekletilir sonra iyice dövülerek burna çekilir bu işlem günde 3-5 defa tekrarlanır baş ağrısını keser ve yüz felcine iyi gelir.

* Çörekotu yağını burna çekmek ve kafa derisine sürmek yüz felcine iyi gelir.

 

 

Prostat hastalıkları için:

 

* 6 hafta süresince her sabah 1 tatlı kaşığı öğütülmüş çörekotu +1/3 çay kaşığı dövülmüş mürrisafi,bal şurubu ile içilir.Bel kasıklar ve erbezlerinin alt kısımlarına her akşam çörekotu yağı sürülür 3 hafta devam edilir.Sonraki 3 hafta süresince çörekotu yağı yerine acı kavun suyu aynı şekilde kullanılır.

 

Böbrek ve safra kesesi taşlarını eritmek için:

 

* Bir kahve fincanı taze öğütülmüş çörekotu+bir kahve fincanı dağal bal +3 baş ezilmiş sarımsak yoğrulur üçe bölünür ve günde 3 defa 50-100 gr limon suyu ile birlikte alınır.7 gün boyunca her gün aynı işlem tekrarlanır.

* Çörek otu bal ile karıştırılıp içildiğinde böbrek ve mesanedeki taşları eritir,ağrı ve sızıyı giderir, balgamı keser,nefes darlığına iyi gelir.

 

 

Safra kesesi dokularını düzeltmek için:

 

 

* Bir çorba kaşığı öğütülmüş çörekotu + bir tatlı kaşığı ince öğütülmüş mürri safi + 200 gr bal iyice karıştırılırbitene kadar sabah,öğle,akşam birer tatlı kaşığı yutulur.

796
0
0
Yorum Yaz